• AKU
Tento tiket je zatím prázdný, sázku přidáte kliknutím na příslušný kurz.
Analýzy

Vyjádření ředitele: Danit hráče je nesmysl

6. červen 2019

Vážení klienti,

stejně jako vy, i my s úžasem sledujeme vývoj situace kolem nečekaného úmyslu vlády zdanit výhry hráčům. Počátkem minulého týdne jsme se v tiskové zprávě ministerstva financí dočetli, že vláda schválila daňový balíček, který kromě dalšího zvýšení daní pro sázkovky předpokládá také 15% daň z výher nad 100 tisíc korun. Požadovali jsme informace, vysvětlení, a především jsme chtěli vidět text schváleného zákona. Na opakované dotazy jsme dostali odpověď, že text zákona se finalizuje, že dosud není hotov.

Vláda tak schválila návrh, který ještě neexistuje a předpokládá, že díky této nové dani z výher vybere do státního rozpočtu 3,6 miliardy. Toto číslo je přitom zcela nereálné. Ověřovali jsme to na našich konkrétních historických datech a ze strany státu není možné očekávat ani třetinu této částky.

Vládou schválený návrh považujeme za nesmyslný a v praxi nerealizovatelný (především u některých typů her – např. u živé hry v kasinu). Ministerstvu i médiím jsme v úterý předložili širokou škálu příkladů, proč tomu tak je. Některé napadnou každého z nás okamžitě: Např. pokud vsadíte 100 tisíc na kurz 1,1, vyhrajete 110 tisíc. Stát vám těch 110 tisíc zdaní 15 procenty a vy dostanete vyplaceno 93 500 korun. No, kdo by něco takového vsadil? Nikdo. Naopak každý vymyslí způsob, jak to obejít. Podobně nesmyslný zákon prosadili v r. 2015 Chorvatsku a trh kurzového sázení a spolu s ním i daňový výnos jim do dvou let klesl o 20 procent.

Výnos? Bude nižší

Po naší tiskové konferenci ministerstvo financí názorově „otočilo“ a uvedlo, že od začátku mělo na mysli daň z čistých výher. Tedy jen z těch 10 tisíc, které jste při sázce 100 tisíc v kurzu 1,1 vyhráli. V takovém případě ovšem může počítat s daňovým výnosem jen v řádu nízkých stovek milionů, nikoli miliard, a to pouze v případě, že hráči nezmění své chování a budou dál sázet jako dosud – s vědomím, že pokud vyhrají větší částku, stát jim z toho kus sebere. Nebojte, nebudu vás, naše klienty, podezřívat z toho, že budete sázet tak, abyste daň zaplatili.

Ještě stále věřím, že na straně ministerstva jde v tom návrhu zákona o nějakou početní, administrativní nebo procesní chybu. To se stát může, zvláště v případě, kdy se vše šije horkou jehlou. A v tomto případě dokonce návrh zákona prošel vládou bez připomínkového řízení, bez diskuse s odbornou veřejností, bez stanoviska legislativní rady vlády. Takže na chyby nemohl nikdo přijít předem a bohužel na ně můžeme poukázat až teď – po schválení vládou. Přesto mám za to, že se nám podaří Ministerstvu financí vysvětlit, že jakkoliv danit hráče je nesmysl.

Zdanění je vysoké už teď

Jsme toho názoru, že hráč nemá danit ani hrubou ani čistou výhru, ani jednotlivě (na tiketu), ani za delší období (např. roční zisk z kursového sázení). Trváme na tom, že danit je možné jen poskytovatele sázek, tedy sázkové kanceláře, nikoli hráče. My – české sázkovky – přitom už teď máme jedno z nejvyšších zdanění v Evropě. V České republice platíme asi o 6 % vyšší daň z obratu, než je průměr v EU a pro příští rok vláda schválila u kurzových sázek zvýšení o další dva procentní body. Spočetli jsme, že z toho, co všechny hazardní firmy v ČR vydělají, si 2/3 až 3/4 vezme stát (na loterní dani, na DPH, na odvodech z mezd, na dani z příjmu). Další prostor pro vyšší míru zdanění už tedy nevidíme ani na naší straně.

Pokud by vládní návrh na zdanění výher přeci jen prošel parlamentem – a my budeme samozřejmě bojovat, aby se tak nestalo – jsem ochoten se s paní ministryní financí nebo s panem premiérem už teď osobně vsadit, že to způsobí pokles příjmů státního rozpočtu. Sice vyberou něco málo na dani z vašich výher (možná 400 milionů), ale o mnohem víc přijdou tím, že nám, hazardním firmám, klesne obrat, a tím pádem i odvod loterní daně (zhruba o 750 milionů). Jako celoživotní optimista jsem přesvědčen, že na svou vlastní ztrátu nakonec nevsadí ani Ministerstvo financí.

Pokud nás chcete účinně podpořit, dejte ministerským úředníkům vědět, co si o jejich novém nápadu myslíte. Napište jim váš názor na

www.facebook.com/…lerovaAlena/

@alenaschillerov

@MinFinCZ

alena.schillerova@mfcr.cz

stanislav.kouba@mfcr.cz

Děkuji,

Petr Knybel, generální ředitel holdingu Tipsport

Přečteno: 1 759x

Komentáře k článku

Chcete přispívat do diskuzního fóra? Přihlaste se do svého herního konta u Chance, nebo si konto zdarma založte!

Založit účet